Wypełnienie bruzd nosowo-wargowych - kiedy warto umówić się na zabieg?
Istnieje wiele przyczyn powstawania bruzd nosowo-wargowych i praktycznie wszystkie są nieuniknione. Opadające policzki, pociągające w dół kąciki ust, dają efekt smutnego i zmęczonego oblicza. Dlatego warto skorzystać z mocy kwasu hialuronowego, który w miejscu zagniecenia unosi skórę, spłycając zmarszczki mimiczne i przywracając twarzy młodzieńczy wygląd. Naturalnie wygładzona skóra, z cienką, płytką linią biegnącą od skrzydełek nosa w kierunku ust, dodaje urody i elegancji.
Czym są bruzdy nosowo-wargowe?
Bruzdy nosowo-wargowe to powstające wraz z wiekiem linie, biegnące od skrzydełek nosa do kącików ust. W zależności od genów, kondycji skóry czy trybu życia, pojawiają się już po 25 roku życia, kiedy to spada poziom kolagenu w skórze. W miarę upływu lat pogłębiają się i nasilają, w efekcie czego twarz wygląda na smutną i zmęczoną. Starzenie się skóry, utrata jędrności i gęstości, prowadzi do opadania policzków, co utrwala głębokie, zapadające się bruzdy.
Jak powstają bruzdy nosowo-wargowe?
Bruzdy nosowo-wargowe powstają wskutek zanikania kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Mniejsza ilość białek podporowych powoduje utratę jędrności skóry, jej sprężystości i napięcia. Zmniejszają się również poduszeczki tłuszczowe oraz dochodzi do stopniowej degradacji struktur kostnych. W efekcie na twarzy pojawia się dolina łez, a opadające policzki tworzą tak zwane chomiki.
Również przesuszenie skóry, zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych i potowych dodatkowo sprzyja tworzeniu się zmarszczek i bruzd. Naskórek traci swoją hydrolipidową barierę ochronną, wskutek czego szybciej się starzeje.
Częstym powodem powstawania bruzd nosowo-wargowych są wahania wagi ciała. Osoby otyłe i z nadwagą mają znacznie zarysowane bruzdy, z powodu większego ciężaru opadających na twarzy tkanek oraz mocniejszego zaginania skóry. Z kolei zmniejszenie tkanki tłuszczowej po odchudzaniu czy utracie wagi sprawia, że luźna skóra potęguje widoczność bruzd nosowo-wargowych.
Przyczyny powstawania bruzd
Przyczyną powstawania bruzd nosowo-wargowych są w dużej mierze uwarunkowania genetyczne. Przeważający wpływ mają jednak czynniki zewnętrzne, styl życia i nieodpowiednia pielęgnacja skóry. Co najbardziej wpływa na zaginanie skóry i pogłębianie bruzd nosowo-wargowych?
promieniowanie UV i zanieczyszczenia środowiskowe, które wywołują w skórze stres oksydacyjny, powodujący powstawanie zmarszczek
gospodarka hormonalna, skutkująca dużą utratą kolagenu zwłaszcza w trakcie menopauzy
wady zgryzu, braki zębów trzonowych, zanik kości szczęki i żuchwy
pozycja spania na brzuchu lub na boku twarzą do poduszki
Przebieg zabiegu wypełniania bruzd nosowo-wargowych
Po uprzednim zdezynfekowaniu obszaru zabiegu, 30 minut przed rozpoczęciem ostrzykiwania, nakładany jest znieczulający krem z lidokainą. Następnie odpowiednio dobrany, usieciowany preparat kwasu hialuronowego, zostaje wprowadzony do tkanki tłuszczowej poprzez kilka nakłuć igłą lub jedno miejsce wkłucia, umożliwiające założenie kaniuli. Po zabiegu linergistka delikatnie masuje miejsca iniekcji, w celu właściwego rozprowadzenia preparatu. Wypełniacz, który ma postać żelową jest plastyczny i na tyle gęsty, że wyrównuje bruzdę do wysokości otaczających ją tkanek, nie ograniczając przy tym mimiki twarzy.
Efekty zabiegu
Efektem wypełnienia bruzd nosowo-wargowych jest natychmiastowe odmłodzenie twarzy. Spłycenie zagięć skóry sprawia, że wygląda na sprężystą i wypoczętą, a cała twarz promienieje witalnością.