Najskuteczniejsze-metody-walki-z-rozstepami

Wypełnienie bruzd nosowo-wargowych - kiedy warto umówić się na zabieg?

Istnieje wiele przyczyn powstawania bruzd nosowo-wargowych i praktycznie wszystkie są nieuniknione. Opadające policzki, pociągające w dół kąciki ust, dają efekt smutnego i zmęczonego oblicza. Dlatego warto skorzystać z mocy kwasu hialuronowego, który w miejscu zagniecenia unosi skórę, spłycając zmarszczki mimiczne i przywracając twarzy młodzieńczy wygląd. Naturalnie wygładzona skóra, z cienką, płytką linią biegnącą od skrzydełek nosa w kierunku ust, dodaje urody i elegancji.

Czym są bruzdy nosowo-wargowe?

Bruzdy nosowo-wargowe to powstające wraz z wiekiem linie, biegnące od skrzydełek nosa do kącików ust. W zależności od genów, kondycji skóry czy trybu życia, pojawiają się już po 25 roku życia, kiedy to spada poziom kolagenu w skórze. W miarę upływu lat pogłębiają się i nasilają, w efekcie czego twarz wygląda na smutną i zmęczoną. Starzenie się skóry, utrata jędrności i gęstości, prowadzi do opadania policzków, co utrwala głębokie, zapadające się bruzdy.

Jak powstają bruzdy nosowo-wargowe?

Bruzdy nosowo-wargowe powstają wskutek zanikania kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Mniejsza ilość białek podporowych powoduje utratę jędrności skóry, jej sprężystości i napięcia. Zmniejszają się również poduszeczki tłuszczowe oraz dochodzi do stopniowej degradacji struktur kostnych. W efekcie na twarzy pojawia się dolina łez, a opadające policzki tworzą tak zwane chomiki.
Również przesuszenie skóry, zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych i potowych dodatkowo sprzyja tworzeniu się zmarszczek i bruzd. Naskórek traci swoją hydrolipidową barierę ochronną, wskutek czego szybciej się starzeje.
Częstym powodem powstawania bruzd nosowo-wargowych są wahania wagi ciała. Osoby otyłe i z nadwagą mają znacznie zarysowane bruzdy, z powodu większego ciężaru opadających na twarzy tkanek oraz mocniejszego zaginania skóry. Z kolei zmniejszenie tkanki tłuszczowej po odchudzaniu czy utracie wagi sprawia, że luźna skóra potęguje widoczność bruzd nosowo-wargowych.

Przyczyny powstawania bruzd

Przyczyną powstawania bruzd nosowo-wargowych są w dużej mierze uwarunkowania genetyczne. Przeważający wpływ mają jednak czynniki zewnętrzne, styl życia i nieodpowiednia pielęgnacja skóry. Co najbardziej wpływa na zaginanie skóry i pogłębianie bruzd nosowo-wargowych?
promieniowanie UV i zanieczyszczenia środowiskowe, które wywołują w skórze stres oksydacyjny, powodujący powstawanie zmarszczek
gospodarka hormonalna, skutkująca dużą utratą kolagenu zwłaszcza w trakcie menopauzy
wady zgryzu, braki zębów trzonowych, zanik kości szczęki i żuchwy
pozycja spania na brzuchu lub na boku twarzą do poduszki

Przebieg zabiegu wypełniania bruzd nosowo-wargowych

Po uprzednim zdezynfekowaniu obszaru zabiegu, 30 minut przed rozpoczęciem ostrzykiwania, nakładany jest znieczulający krem z lidokainą. Następnie odpowiednio dobrany, usieciowany preparat kwasu hialuronowego, zostaje wprowadzony do tkanki tłuszczowej poprzez kilka nakłuć igłą lub jedno miejsce wkłucia, umożliwiające założenie kaniuli. Po zabiegu linergistka delikatnie masuje miejsca iniekcji, w celu właściwego rozprowadzenia preparatu. Wypełniacz, który ma postać żelową jest plastyczny i na tyle gęsty, że wyrównuje bruzdę do wysokości otaczających ją tkanek, nie ograniczając przy tym mimiki twarzy.

Efekty zabiegu

Efektem wypełnienia bruzd nosowo-wargowych jest natychmiastowe odmłodzenie twarzy. Spłycenie zagięć skóry sprawia, że wygląda na sprężystą i wypoczętą, a cała twarz promienieje witalnością.

Zalecenia pozabiegowe

Bardzo ważna jest właściwa higiena miejsca iniekcji. W dniu zabiegu nie należy nakładać żadnych kosmetyków, nie wolno dotykać ani rozmasowywać miejsca wkłucia. Można natomiast na opuchnięte, zaczerwienione miejsca przykładać kompresy chłodzące. Od następnego dnia po zabiegu dopuszcza się stosowanie kremów, przyspieszających gojenie skóry oraz specjalnych pudrów czy podkładów, przeznaczonych do makijażu po zabiegach kosmetologii estetycznej. Bezwzględnie należy unikać zbytniego eksponowania skóry na działanie promieni słonecznych, gorących kąpieli i sauny. Przynajmniej przez tydzień zaleca się spanie na plecach, aby unikać naciskania twarzą na poduszkę i niekontrolowanego układania preparatu w skórze. Dodatkowo należy odpowiednio się nawadniać. W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, niezwłocznie należy je skonsultować ze specjalistą, który przeprowadzał zabieg.

Trwałość wypełnienia bruzd-nosowo-wargowych

Efekt spłycenia i wygładzenia bruzd nosowo-wargowych jest widoczny od razu po zabiegu. Niekiedy wymaga dostrzyknięcia niewielkiej ilości kwasy hialuronowego po około 14 dniach od zabiegu właściwego. Utrzymuje się od 9 do 18 miesięcy, w zależności od zastosowanego preparatu, indywidualnych predyspozycji oraz codziennej pielęgnacji. Dla podtrzymania trwałości efektów, warto go powtórzyć po upływie około roku.